Morgensalon– Fra ChatGPT til AI-agenter: Gør din hverdag lettere med praktiske værktøjer
I vores verden er AI ikke kun for tech-giganter – det er et værktøj, der kan gøre din arbejdsdag mere overskuelig og effektiv.
I vores verden elsker vi værktøjer, der virker i praksis – og dét får du i allerhøjeste grad, når Christina Klitsgaard åbner årets første Morgensalon.
Til denne Morgensalon får vi besøg af Snilld, der vil introducere dig til en række AI-værktøjer, der går ud over ChatGPT.
Hvad kan du forvente?
- AI-agenter i praksis: Lær hvordan AI-agenter kan automatisere rutineopgaver, hvilket frigør tid til mere værdiskabende arbejde.
- Billedgenerering med AI: Oplev hvordan værktøjer kan bruges til at skabe visuelt indhold, der understøtter din kommunikation og markedsføring.
- Hands-on session: Efter oplægget får du mulighed for selv at afprøve nogle af de præsenterede værktøjer. Med vejledning fra Snilld vil du arbejde med konkrete opgaver, der viser, hvordan AI kan integreres i din daglige arbejdsgang.
Denne Morgensalon i DANDY Business Park er for dig, der allerede bruger ChatGPT og ønsker at udforske, hvordan AI kan anvendes endnu bredere i din hverdag. Du behøver ikke være teknisk ekspert – nysgerrighed og lyst til at lære er det vigtigste.
Morgensalon i DANDY Business Park
– hvor du starter dagen med inspiration og værktøjer, du kan bruge med det samme
I vores verden begynder dagen bedst med en god kop kaffe, nye perspektiver – og værktøjer, du kan bruge med det samme.
Morgensalon i DANDY Business Park er vores nye format, hvor du bliver en del af en energisk start på dagen sammen med andre nysgerrige erhvervsfolk. Vi inviterer en skarp oplægsholder, der kickstarter morgenen med et fagligt input, der pirrer nysgerrigheden og sætter gang i tankerne.
Efter en lille pause sætter vi det hele i spil. Gennem korte øvelser og hands-on refleksion arbejder vi sammen med oplæggets indhold, så du kan omsætte viden til handling. Du går ikke herfra med en håndfuld slides – men med brugbare redskaber og idéer, du kan tage direkte med hjem til skrivebordet.
Tid og sted
Dato: 5. november 2025
Tid: kl. 08.30 – 10.30
QUANTUM
AI Innovation House
Innovations Allé 3
7100 Vejle
Kontakt
Mød oplægsholderne
Anders Østerby
Teknisk konceptansvarsvarlig, Snilld
Anders er en stærk formidler, især når det handler om at gøre det tekniske tilgængeligt og brugbart.
Han vil stå for at guide deltagerne gennem platforme, AI-agenter og billedgenerering – med fokus på at give dem konkrete eksempler og aha-oplevelser, de kan tage med hjem.
Björgvin Gudmonsson
Creative AI Director, Snilld
Björgvin har over 25 års erfaring i branding og visuel kommunikation
Peter Munkholm
Chief AI-Alchemist, Snilld
Peter er specialist i prompt engeneering og AI strategi